Ne postoji čovek za koga se može sa sigurnošću tvrditi da nema apsolutno nikakve predispozicije za nastanak prosirenih vena .Svi ljudi imaju manje…
PROŠIRENE VENE
Proširene vene - tekst iz časopisa ESTETIKA HIRURGIJA&KOZMETIKA
Proširene vene (varikozni sindrom) je vrlo često oboljenje, možda i najmasovnije oboljenje savremenog čoveka, a od venskih bolesti najčešće obolevaju osobe od 20. do 40. godine starosti, tj. osobe koje su šivotno i radno najsposobnije. Problem proširenih vena moguće je rešiti ako se sa lečenjem počne na vreme i ako se ono pravilno sprovodi. Proširene vene se leče neoperativno i operativno.
PROŠIRENE VENE - RAZLOZI NASTANKA
-Nasledni faktori: poznato je da je ovo često familijarna bolest što se dovodi u vezu sa slabošću vezivnog tkiva. Potom venski zalisci na venama mogu nedostajati ili biti nedovoljno razvijeni. Ovo uslovljava predispoziciju za proširenje venskih zidova, što dovodi do gubitka elastičnosti venskog zida, njegove degeneracije, izduženja same vene i njenog proširenja.
-Dugotrajno stajanje u mestu: osobe koje rade u stojećem položaju (pekari, kelneri, hirurzi) imaju predispoziciju za ovo oboljenje, jer je zbog inaktivnosti mišića potkolenica slabije funkcionisanje mišićne pumpe, tj. slabije je potiskivanje krvi ka srcu. U venama zaostaje krv, povećava se venski pritisak, a potom se vene i varikozno prošire.
-Hormonalni razlozi: vezani su za trudnoću, pubertet i menopauzu, kada je kod žena najčešće pojavljivanje proširenih vena. Poremećaj hormonalne funkcije je osnovni razlog nastanka varikoziteta, a u trudnoći i mehanički pritisak materice sa plodom na duboke vene karlice povećava učestalost pojave ovog sindroma.
-Ranije upale vena-tromboflebiti: svaka upala na veni koja je praćena eventualnom trombozom posle smirivanja ili izlečenja ostavlja posledicu u smislu krutosti venskog zida, oštećenja zalistaka. Upaljene ili trombozirane vene mogu dovesti do mnogobrojnih neželjenih posledica.
PROŠIRENE VENE - LEČENJE
Problem proširenih vena moguće je rešiti ako se sa lečenjem počne na vreme i ako se ono pravilno sprovodi. Proširene vene se leče neoperativno ili operativno.
U neoperativne metode lečenja spadaju elastična kompresija (zavoj ili čarape), sklerozantna terapija i primena odgovarajućih medikamenata: antibiotici, venotonolitici, antiagregacioni lekovi i sl. Sklerozantna terapija ima svoje mesto u rešavanju estetske komponente proširenih vena, posebno kod žena.
Kod hiruških metoda lečenja proširenih vena cilj je da se uklone razlozi nastanka varikoznog sidroma. Ukoliko je to vraćanje krvi iz dubokih vena u površne onda treba operativnim putem prekinuti te komunikacije i usmeriti krv kroz pavilno korito.
Klasična metoda lečenja (Striping VSM) danas je najzastupljenija metoda lečenja u našoj zemlji, ali u svetu se ona sve manje primenjuje , jer postoje i druge metode lečenja koje su manje invazivne, istog efekta i oporavak je trenutni i podrazumeva brzu radnu sposobnost.
PROŠIRENE VENE - HIRUŠKO LEČENJE
Pre svega, to su operacije proširenih vena metodom radio talasa ili laserom, gde se postiže efekat klasične operacije, ali bez rezova i postoperativnih poteškoća koje postoje kod klasičnog hirurškog lečnja. Ove operacije spadaju u grupu minimalno invazivnih hirurških procedura kojima se koriguje reverzni tok krvi iz dubokih vena u površne na mestu njihovih spojeva. Korišćenjem energije radio talasa ili laserske svetlosti i oslobađanjem toplote dolazi do degenerisanja proteina zidova vena i njihovog zapušavanja sa pretvaranjem u fibroznu vrpcu što ima istovetni klinički efekat kao i hirurško otklanjanje vene sa svim mogućim posledicama hirurškog atakovanja na organizam (bolnost, krvarenje, invaliditet i slično). Po zatvaranju glavne vene radiotalasima ili laserom one splasnu ili kolabiraju i sve pritoke ove zapušene vene, tako da je već posle nekoliko dana veliki estetski efekat ovih minimalno invazivnih procedura. Ova intervencija radi se u svim vrstama anestezije, ali je najbolje ove operacije sprovesti u takozvanoj tumescenslokalnoj anesteziji (TLA), koja omogućuje da operacija protekne potpuno bezbolno i pacijent odmah po sprovođenju operacije ustaje, hoda i odlazi kući, a povratak na posao je moguć već za 24-48 h. Ovaj period oporavka je praćen najmanje mogućim bolovima, a zbog ranog ustajanja komplikacija u smislu tromboze ili embolije praktično i nema.
NOVO – LEČENJE VENA VODENOM PAROM
Metoda lečenja proširenih vena vodenom parom je najnovija metoda koja je svoje kliničko mesto našla u Evropi pre nepune dve godine. Danas ovaj modus lečenja proširenih vena u zapadnoj Evropi polako preuzima primat, zbog mnogobrojnih prednosti i dobrih rezultata. Od nedavno ovaj metod je dostupan i u Srbiji, u Poliklinici ’’Dr Drašković’’. Zamolili smo dr Draškovića da za naše čitaoce objasni u čemu je reč.
-
Veliki napredak u hirurgiji vena bez reza učinjen je primenom radio talasa i lasera, a danas je on već u rutinskoj praksi. Međutim vodena para, kao najprirodniji sastavni element svakog organizma, zaista predstavlja revoluciju u takozvanom prirodnom lečenju bolesnih vena (ekološka terapija).
-
Suština metode? Za sprovođenje ove metode lečenja proširenih vena koristi se SVS uređaj (po kome se metoda naziva) koji predstavlja sistem za ubrizgavanje pregrejane vodene pare pod visokim pritiskom, preko mikroperforiranog katetera, direktno u venu što izaziva njenu trenutnu fibriozu sa trajnom okluzijom (zapušenjem). U stojećem stavu se markiraju proširene vene. Uz pomoć UZ plasira se kateter u VMS. Potom se ordinira tumescentna anestezija. Aktivira se generator vodene pare koji uz postepeno izvlačenje katetera oslobađa 1-3 fleša vodene pare pod visokim pritiskom i visokom temperaturom. Istovremeno se svaki detalj procedure može pratiti doplerom.
-
Kakvi su rezultati? Već su sprovedena multicentrična ispitivanja u Francuskoj, u četiri velike klinike, koja su dokazala visoku efikasnost ove metode, bezbednost i prednosti u odnosu na druge metode lečenja.
-
Koliko je efikasna? Pošto je vodena para dobar provodnik toplote, SVS metoda garantuje optimalan prenos energije na zid vena, homogenu difuziju toplote bez oštećenja iperivenskog tkiva kao kod drugih toplotnih procedura. U više od 90 odsto slučajeva dolazi o potpune obliteracije (zapušenja) vena.
-
Da li je operacija komforna za pacijenta? Procedura se izvodi ambulantno uz tzv. tumescens lokalnu anesteziju. Tretman se sprovodi u jednom zahvatu, uz minimalne rezove, tj. ubode na koži. Povratak svakodnevnim aktivnostima je brz, a estetski rezultati veoma dobri.
JEDNOSTAVNA, POUZDANA I MINIMALNO INVAZIVNA METODA
1. Radi se o takozvanoj zelenoj terapiji, zasnovanoj na upotrebi prirodne i ekološke supstance:VODE.
2. Sprovodi se bez upotrebe hemikalija, radio talasa ili lasera.
3. Nema rizika od perforacije zida vene.
4. Nema otoka ili modrica.
Piše dr Miroljub Drašković, hirurg, Poliklinika ’’Dr Drašković’’, Beograd.
Komentari (0)
Ostavi komentar